Prawda nie leży pośrodku.

Prawda leży tam, gdzie leży.

Verba volant, scripta manent
Wpis z dnia 18 kwietnia 2022

Zużycie energii potrzebnej na ogrzanie wody w wymienniku C.W.U.

W ramach projektu montażu paneli PV u siebie w domu, które będą podgrzewać wodę użytkową, dobieram właśnie moc paneli do pojemności wymiennika. Poniżej zamieszczam prosty przelicznik, z którego korzystam dobierając komponenty instalacji.

Pojemność wymiennika (bojlera) wynosi litrów. Zakładana początkowa temperatura wody z bojlerze to stopni Celsjusza. Końcowa temperatura wody to stopni Celsjusza. Dodatkowo można przyjąć pewne straty energii, jakie występują na bojlerze. Ja przyjmuję kWh na dobę.

Oczywiście wartość będzie różna w zależności od typu izolacji. Producenci w kartach katalogowych podają dobowe straty energii w kWh, np. 1.5kWh / dobę. Trzeba pamiętać, że jest to wartość podawana zarówno dla określonej temperatury otoczenia zbiornika, jak i temperatury wody w zbiorniku. Ale nawet przyjmując tę średnią wartość 1.5kWh / dobę oznacza to na godzinę średnio 62.5W. Czyli grzałkę o takiej mocy trzeba by mieć cały czas włączoną w bojlerze, żeby temperatura wody nie malała.

Podając moc paneli, które u nas pracować w instalacji, u mnie to będzie W, będzie można przeliczyć minimalną ilość czasu potrzebną do nagrzania wody. Zakładam, że ze względu na nie do końca optymalny kąt, pod jakim pada na nie słońce, moje panele będą pracować z mocą % ich mocy maksymalnej.

Disclaimer

Kalkulator nie zbiera żadnych danych i nie zapisuje wyników obliczeń, więc jeśli zależy Ci na wyniku, zapisz sobie go w trwały sposób. Po opuszczeniu strony wyniki obliczeń przepadają.

Sposób obliczenia jest uproszczony, jednak w praktyce z dużym przybliżeniem pozwala oszacować bilans energetyczny procesu podgrzewania zadanej ilości wody oraz czas jej nagrzewania.

Wszelkie uwagi dotyczące działania kalkulatora uprzejmie proszę kierować poprzez formularz kontaktowy.